Арт

Романтична невагомість Олександра Лідаговського

Художник нашого часу

Роботи українського скульптора Олександра Лідаговського пронизливо сучасні. Вони співзвучні нашому часу, світу і темпу життя. В епоху Інтернету і соціальних мереж споглядальність мистецтва поступається місцем залученості глядача, тобто інтеракції і співтворчості. Арт-об’єкти, створені Лідаговським, запрошують нас до взаємодії. Крізь них можна по-новому подивитися на звичні речі, можна зробити Селфі, ставши частиною цих об’єктів, а деякі з них можна навіть абсолютно безкоштовно забрати собі, виявивши в несподіваному місці. І в цей діалог з автором із задоволенням вступаєш, тому що відчуваєш його непідробну зацікавленість у зворотному зв’язку. Це сучасне мистецтво, як воно є, в кращому своєму прояві.

Нештучне мистецтво Олександра Лідаговського

Олександр Лідаговський – художник з великим досвідом. Як справжній творець, він завжди перебуває в пошуку нових ідей і форм їх втілення. Серед його творів некласичні пам’ятники в класичній бронзі, велетенські скульптури з картону, багатошарові фігури з листів сталі, кінетичні скульптури, які можна приводити в рух, а також забавні витівки типу фальшивих метеоритів зі сміття, гіпсових пташок і багато іншого. Ці творчі пошуки зрозумілі глядачеві, бо вони про людей і для людей. Зокрема, картонні скульптури виставлялися в Японії, мали великий успіх на бієнале в Нідерландах, були розкуплені колекціонерами і галереями. Може бути, тому, що в першу чергу це творіння романтика і мрійника. Здавалося б, папір не найзручніший для скульптора матеріал, не найміцніший, що більше підходить для двомірних зображень. Але автору вдався його незвичайний задум. Так само, як вдається створювати з плоских листів холодного металу об’ємні фігури з плавними лініями, від яких віє живим теплом. Різноманітна творчість Лідаговського об’єднує емоційність і чуттєвість. Романтичної аурою віє навіть від назв інсталяцій: «Річка-Любов», «Любов-Всесвіт», «Рівновага», «Дівчина, приміряє хмари» … І ще їх об’єднує щира віра художника в концепцію стріт-арту як виходу мистецтва за межі штучного простору майстерень і галерей – виходу на вулицю для зустрічі з людьми і чесними людськими реакціями.

Романтична невагомість посеред міста

Прогулюючись по Києву, можна зустріти кілька скульптур Олександра Лідаговського. Найчастіше вони являють собою жіночі та парні фігури з скріплених металевих листів, які разом створюють об’ємне зображення. З різних сторін вони сприймаються по-різному. До того ж сталеві грані мають дзеркальну поверхню. Скульптури органічно вписуються в парковий ландшафт, не виглядають чимось чужорідним. Можливо, це і є найкраще місце для їх експозиції, адже, якщо дивитися на них прямо, то фігури стають прозорими, а на природний фон позаду них «накладаються» лінії – торці листів. Ми бачимо вулицю ніби під нотним станом або струнами. Втім, у кожного виникнуть свої асоціації. Таким чином і простір, що оточує артефакт, перетворюється в новий твір мистецтва – одномоментний, мінливий у часі і тільки «ваш». Виходить, що повітря між шарами цих творінь – вже не порожнеча, а місце для заповнення власними змістами. Їх напівпрозорість працює як натяк або несподівано виникла думка, яка полетить далі по місту з сотнями людей, які пробігали повз скульптуру в парку. Сучасне мистецтво знаходить несподівані шляхи до своїх адресатів навіть серед повсякденної міської метушні, а не тільки в тихих залах галерей.

Улюблені образи самого Лідаговського, звичайно, жіночі. Присвячену їм виставку автор назвав «Феміни». Це прекрасні, хвилюючі і зворушливі жінки в замислених, часом беззахисних позах. Багато фігур створені ніби застиглими в польоті, коли з землею їх пов’язує лише невелика точка дотику. А деякі, навпаки, лише наполовину видно над землею, ніби вони тільки що виринули з-під спокійної гладі.

А ще скульптор розставляє по Києву гіпсових пташок, дуже схожих на справжніх. І будь-хто, хто знайде таку арт-штучку, запросто може забрати її собі, якщо захоче. Свого роду матеріальний меседж від автора. З добрим гумором і витонченим нагадуванням про вічну місію художника – нести красу в світ.

Ось такий серйозний і пустотливий стріт-арт від Олександра Лідаговського.

Залишити відповідь