Дизайн

Ювелірне мистецтво братів Кочутів

Від юнацького хобі до сімейного бізнесу

«Жили-були три брати …» – так часто починаються народні казки. А ми хочемо розповісти про братів реальних, але займаються незвичайним, рідкісним у наш час, в чимось казковим ремеслом, – ювелірною справою. Юрій, Роман та Ігор Кочут народилися і живуть в Ужгороді. Молоді люди з дитинства були захоплені досить екзотичними видами діяльності: історичними реконструкціями, фаєр-шоу. І що б не захоплювалися, при всій їх юності, займалися цим серйозно, постійно розвиваються і піднімають рівень своїх умінь. Так Роман, ще будучи школярем, почав робити прикраси своїми руками. Виходили вони тоді простенькими, як він зізнається тепер, але захотілося підучитися і робити це професійніше. Потім до нього приєдналися брати: виконували його завдання, а потім і самостійно виготовляли кільця і ​​кулони з міді та латуні, які вже можна було запропонувати покупцям. Отримавши кілька майстер-класів від досвідчених ювелірів і купивши необхідне обладнання, хлопці почали працювати з золотом, сріблом, і натуральними каменями. З’явилися покупці, і їх кількість постійно зростає. Так загальне захоплення переродилося в серйозне ремесло, а потім і в сімейний бізнес. На даний момент брати Кочут – популярні ювеліри, їх запрошують на творчі зустрічі та інтерв’ю, їх вироби люблять і купують в Україні та Європі. Але брати в першу чергу відносяться до ювелірній справі як до свого улюбленого хобі, до творчого процесу, який приносить їм величезне задоволення. «Важливо робити все гармонійно, – кажуть вони.- Потрібно полюбити те, що робиш, інакше нічого не вийде».

«Дика» краса ручної роботи

Які ювелірні вироби хочеться носити? На що дивляться, вибираючи прикрасу на подарунок? Оцінюють зазвичай зовнішній вигляд і техніку виконання. На ювелірку ручної роботи звертають увагу люди, які мають індивідуальний стиль або бажаючі подарувати щось унікальне, що запам’ятовується.

Тематика ювелірних творів Кочут різноманітна, але їм притаманний загальний дух фентезійного і фольклорності. Помітно відображення любові братів до історичних реконструкцій, адже і прикраси Роман захотів спробувати робити після довгої роботи над обладунками і кольчугами. Звичайно, на вигляд прикрас впливає власний внутрішній світ майстрів, їх уявлення про прекрасне. Зв’язок з народною творчістю тут не завжди буквальна, а ніби навіває думки про універсальний фольклорі – такому, яким він міг би бути в вигаданих, фантастичних країнах. Простежується вплив і кельтів, і древніх слов’ян, і, звичайно ж, рідних коренів ювелірів. Наприклад, ціла серія виробів братів присвячена українській символіці.

Ще одна серія робіт заснована на природних мотивах: «Зимова казка», «Supermoon», «Сонячний ліс», «Північне сяйво» … Кочут тяжіють до натуральних матеріалів і текстур, тому їх твори часто навіть більш близькі до природних об’єктам, ніж до рукотворних. Відчувається, що в багато роботи братів вкладена не тільки зовнішня краса, а й внутрішнє філософське наповнення, здатне нагадувати своїм власникам про вічне, неземне, винятковому. Про це говорять їх вид і назви: «Перевтілення», «Всевидяче око», «Джерело життя» ..

Говорячи про техніку виконання, майстрів притягує «дикий», природний вигляд металу і каміння. І досягти його, як стверджують ювеліри, складніше, ніж звичного відшліфованого. При цьому в багатьох «необроблених» зовні виробах внутрішня сторона дуже філігранна і витончена, з орнаментами або написами. Це улюблений прийом Кочут, за допомогою якого досягається особливий символізм, наприклад, в дизайні обручок. «Життя нерівна, як і люди, які починають спільне життя, але за роки можна відшліфувати кільця», – пояснюють автори. Вони завжди в пошуку нових ідей оформлення, текстур, матеріалів. Наприклад, зараз розробляють проекти прикрас з використанням металу, який плавиться від тепла рук, а значить, ці речі зможуть не тільки володіти унікальністю, але і вступати у взаємодію зі своїм володарем. Молоді ювеліри вважають, що зобов’язані розвиненим просторовим мисленням інженерно-технічної освіти, яке отримали всі троє.

Для цінителів неповторного

Юрій, Роман та Ігор ще не обзавелися окремої майстерні – працюють вдома. Багато інструменти у них загальні через дорожнечу. Розмаху їх бізнесу далеко до заводського, але вони і не прагнуть ставити своє мистецтво на потік. Кочут кажуть, що тиражувати однакові ювелірні вироби вони не тільки не хочуть, але не можуть: при їх техніці кожен предмет виходить неповторним, зі своїми рисами і характером, навіть якщо його виконують за зразком вже існуючого. Кожна прикраса виходить в єдиному екземплярі, що тільки підвищує його цінність. Буває, люди, закохавшись в якийсь конкретний виріб, навіть пробують перекуповувати його у власників, тобто, ціна авторських робіт зростає.

Брати також виконують індивідуальні замовлення – з матеріалів замовників, по їхнім побажанням, але вкладаючи своє бачення. Такі речі точно вийдуть неповторними і зможуть стати сімейними реліквіями, що передаються з покоління в покоління.
Одна з найвідоміших робіт Кочут на сьогоднішній день – корона для конкурсу «Міс Закарпаття», виготовлена ​​в 2015 році і з тих пір передається щорічно нової переможниці. До цього проекту молоді ювеліри підійшли дуже відповідально, готували його півроку.

Навіть якщо у вас немає мети купувати прикраси, варто відвідати сторінку братів Кочут в Instagram або Facebook заради того, щоб помилуватися прекрасними філігранно-дикими творами молодих художників.

  

Залишити відповідь